Szerző: sportolonemzet.hu - 2012. március 06.
Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) sportpolitikáért felelős államtitkára is felszólalt „A mindennapos testnevelés bevezetésének legjobb gyakorlatai” című országos konferencián. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) által szervezett szimpóziumon a sportpolitikáért felelős államtitkár a mindennapos testnevelés kérdésköre és szabályozása kapcsán ismertette a kormány sportágazati vezetésének álláspontját, fő célkitűzéseit.
A MÖSZ által összehívott konferencia célja az új köznevelési törvényben rögzített, mindennapos testnevelés bevezetésének megvitatása, legjobb gyakorlatainak áttekintése volt. A mindennapos kötelező testnevelés bevezetésének szükségességét az egészségfelmérések, tanulói egészségmagatartás vizsgálatok adatai is igazolták – hangzott el a konferencián.
Az új, nemzeti köznevelésről szóló törvény értelmében a mindennapos testnevelést az iskolai nevelés-oktatás első, ötödik, kilencedik évfolyamán 2012. szeptember 1-jétől kezdődően felmenő rendszerben kell megszervezni. A többi évfolyamon eközben a közoktatásról szóló 1993. évi szabályozásban előírt mindennapos testmozgást kell kifutó rendszerben biztosítani.
Czene Attila a tanácskozás keretében elmondta: „Országunkban ma már számos olyan nevelési-oktatási intézmény található, ahol már bevezették a mindennapos testnevelést. A tapasztalatok azt támasztották alá, hogy azokban az iskolákban, ahol minden nap van testnevelésóra, szignifikánsan javultak a tanulók tanulmányi eredményei és fizikai állóképességük is.”
Az államtitkár közölte, hogy a mindennapos testnevelés bevezetése a nemzeti köznevelésről szóló törvény előkészítése során a kétségtelen támogatottság mellett sarkos ellenvéleményeket is felvetett.
„Volt, aki e kérdés előtérbe kerülését indokolatlannak tartotta, azt hangoztatva, hogy annak megoldásához nincs elég tornatermünk és testnevelő tanárunk.” – jelezte a sportpolitikus, aki azonban arra is ráirányította a figyelmet, hogy: „A mindennapos testnevelés előzetes megvalósíthatósági felmérése azt mutatta, hogy a legtöbb helyen – különösen vidéken – nem a tornatermek hiányát érzik a legfőbb problémának.” E téma kapcsán Czene Attila azt taglalta, hogy: „A testnevelés órák egy részét számos helyen ugyanis jelenleg sem tornatermekben, hanem például iskolaudvarokon, szabadtéri sportpályákon, vagy tereken, környékbeli parkokban tartják.”
A sportpolitikáért felelős államtitkár elemzésében kitért arra is, hogy a felmérések szerint nagyobb gondot okoz, hogy szakpedagógus, vagy ne szakpedagógus tartsa a bevezetendő többletórákat. „A különféle testnevelés és sport foglalkozások magas szakmai színvonalú levezetéséhez valójában már most is vannak megfelelően képzett sportszakembereink, szakedzőink, de nekik a jelenlegi szabályozás nem engedélyezi, hogy iskolai, tanórai keretben sportfoglalkozásokat vezessenek.” – emlékeztetett az államtitkár, aki e gondolatot taglalva kijelentette, meg kell vizsgálni, hogy a szabályozás ezt a problémát a mindennapos testnevelés felmenő rendszerű bevezetésével párhuzamosan miként kezelheti: „Ezzel ugyanis nemcsak a délutáni mozgásprogramok, alternatív oktatásszervezési formák szakemberigénye elégíthető ki, hanem az is biztosítható, hogy a gyermek és ifjúsági korosztállyal foglalkozó edzők (…) az iskolai sporttal szoros kapcsolatban álló munkával egészítsék ki a megélhetésükhöz szükséges keresetüket, és folyamatosan a szakmájukban tevékenykedhessenek.”
Czene Attila előadásában részletesen elemezte az önkormányzatokra háruló jövőbeli sportügyi feladatokat is. A NEFMI államtitkára a konferencián résztvevő önkormányzati szakemberek figyelmébe ajánlotta a sport társasági adókedvezménnyel való támogatásának rendszerét, amely reményei szerint a sportegyesületek bevonásával helyi szinten komoly létesítmény-, és szolgáltatás-fejlesztést ösztönöz. Az államtitkár szerint: „a helyi önkormányzatok, az iskolák és az egyesületek között kétségkívül komoly tartalékok vannak még az együttműködések kiszélesítésében.” Az államtitkár végezetül azt mondta: „helyi szinten a szükséges adminisztratív kapacitással, helyi szervezési és engedélyezési jogosultságokkal rendelkező önkormányzatoktól várható az, hogy az oktatói, nevelői munkát támogató integrált sportszolgáltatások érdekében kellő együttműködéseket kezdeményezzenek.”
Módosul a látvány-csapatsportok támogatását is érintő 1996. évi LXXXI. törvény. Ezzel összhangban megváltozik a látvány-csapatsportok támogatásához kapcsolódó támogatási igazolások kiállításáról, felhasználásáról, a támogatás elszámolásának és ellenőrzésének, valamint visszafizetésének szabályairól szóló 107/2011. (VI. 30.) kormányrendelet is.
Megjelent a NUPinfo februári száma, a kiadvány honlapunkról letölthető. Főbb témáink közt beszámolunk a MOB közgyűléséről, az Utazás kiállításról, az NSSZ Gáláról, továbbá hírt adunk a fiatalok sportági sikereiről és a TAO-s újdonságokról.
Megkezdte működését az átalakuló Nemzeti Sport Intézet (NSI) TAO Irodája. Az NSI új székhelye a Magyar Sport Háza (1146 Budapest, Istvánmezei út 1-3.).
Elkészült a 2012/2013-as támogatási időszakot felölelő, látvány csapatsportágakra vonatkozó társasági-adókedvezményt érintő, szakszövetségek, valamint a MOB részére vonatkozó adatlap, mely a Nemzeti Sport Intézet honlapjáról letölthető.
Az öt látványsport mellett a kibővült hatáskörrel rendelkező Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) is gazdálkodhat a társaságiadó-kedvezményből (TAO) kapott pénzből. A MOB emellett szeretné az utánpótlásprogramokra szánt összegeket átcsoportosítani, hogy a többi sportág is plusz bevételekhez jusson.
Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) sportpolitikáért felelős államtitkára is felszólalt „A mindennapos testnevelés bevezetésének legjobb gyakorlatai” című országos konferencián. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) által szervezett szimpóziumon a sportpolitikáért felelős államtitkár a mindennapos testnevelés kérdésköre és szabályozása kapcsán ismertette a kormány sportágazati vezetésének álláspontját, fő célkitűzéseit.
Elkészült a 2012/2013-as támogatási időszakra vonatkozó, társasági-adókedvezményt érintő, látvány csapatsportágakra vonatkozó adatlap, mely a Nemzeti Sport Intézet honlapjáról letölthető.
A Magyar Olimpiai Bizottság február 26-ai közgyűlésén a diák, főiskolai és egyetemi tagozatban a sportiskolák is képviseletet kaptak. A következő ciklusban a szervezetben a Sportiskolák Országos Szövetségének meghatalmazott elnöke, Kovács Géza képviseli a közoktatási típusú és egyesületi jellegű sportiskolákat.
2012 - április (10)
2012 - március (8)
2012 - február (6)
2012 - január (10)
2011 - december (12)
2011 - november (14)
2011 - október (7)
2011 - szeptember (1)
2011 - augusztus (2)
2011 - június (1)
2011 - május (2)
2011 - április (1)
2011 - március (1)